Czy w 2020 jeszcze warto korzystać z kolektorów słonecznych? - Fotowoltaika Portal

fotowoltaika zielona góra

Panele słoneczne w zimie

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły spełniać właściwie swoją funkcję przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, muszą posiadać dostęp do promieniowania świetlnego. W okresie zimowym siłą rzeczy tego słońca jest znacznie mniej,

Czy w 2020 jeszcze warto  korzystać z kolektorów słonecznych? - Fotowoltaika Portal fotowoltaika zielona góra
więc może się to odbijać na wydajności paneli fotowoltaicznych. Jak dokładnie wygląda kwestia wydajności paneli w okresie zimowym? Nie jest to prawda, że zimną panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, ponieważ nawet podczas trwania okresu zimowego zdarzają słoneczne dni. Panele słoneczne nie wytwarzają energii jedynie w dwóch sytuacjach, a mianowicie w nocy oraz gdy powierzchnia paneli jest pokryta śniegiem. Oczywiście w okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych jest niższa niż w trakcie trwania okresu letniego, ponieważ zimą występuje mniejsze natężenie światła słonecznego. Mimo to nawet zimną panele wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Zwłaszcza dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydajne działanie fotoogniw nawet przy częściowym zachmurzeniu.


Dofinansowania paneli słonecznych

Zachęcanie ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii jest bardzo ważne ze względów środowiskowych, dlatego też istnieje wiele dotacji oraz dofinansowań do instalacji słonecznych. Dobra firma fotowoltaiczna, poza oferowaniem sprzedaży i montażu paneli fotowoltaicznych, zajmuje się także załatwianiem wniosków o dofinansowanie do paneli. Wiele miast i gmin w Polsce przyznaje dotacje do kupna oraz montażu paneli słonecznych do użytkowania w ramach potrzeb gospodarstwa domowego. Dzięki dotacjom całkowity koszt montażu instalacji słonecznej jest znacznie mniejszy, co stanowi jeszcze bardziej opłacalną inwestycję w dodatkowe źródło odnawialnej energii. Niektóre programy dofinansowania paneli fotowoltaicznych są skierowane zarówno do firm, jak i osób fizycznych. Skorzystanie z dotacji obejmującej montaż paneli fotowoltaicznych jest dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na posiadaniu dodatkowego źródła energii elektrycznej korzystającego z odnawialnego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne.


Wpływ fotowoltaiki na środowisko

Fotowoltaika jest coraz prężniej rozwijającą się dziedziną nauki oraz technologii. Firma działająca w branży fotowoltaicznej zajmuje się sprzedażą oraz montażem paneli słonecznych zarówno dla celów przemysłowych, jak i prywatnych. Coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami, które wykorzystują energię z odnawialnych źródeł, jest bardzo korzystne ze względów środowiskowych. Panele fotowoltaiczne korzystają z energii słonecznej, która stanowi jedno z odnawialnych źródeł energetycznych, w celu przemiany jej w prąd elektryczny. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych jest rozwiązaniem posiadającym wiele zalet, zwłaszcza ekologicznych. Im więcej energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł, tym lepiej dla planety. Montaż paneli słonecznych, szczególnie w większych miastach, skutkuje zmniejszeniem smogu, który posiada negatywny wpływ zarówno na środowisko, jak i na zdrowie ludzi. Wielu ekologów zachęca ludzi do inwestowania w odnawialne źródła energii, gdzie jednym z lepszych rozwiązań ekonomicznych i ekologicznych jest fotowoltaika.


Stopień nasłonecznienia a panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły wydajnie działać, potrzebują dostępu do promieni słonecznych. Zjawisko fotowoltaiczne, które jest podstawą działania fotoogniw znajdujących się w panelach, zachodzi przy dostępie do energii słonecznej zamieniając ją w energię elektryczną. Stopień nasłonecznienia danego miejsca ma więc wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Niejednokrotnie można usłyszeć argument, że montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny w Polsce ze względu na niedostateczny stopień nasłonecznienia. Oczywistym faktem jest stwierdzenie, że na południu Europy stopień nasłonecznienia jest znacznie większy, więc panele fotowoltaiczne są tam bardziej wydajne przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma dostatecznego nasłonecznienia, żeby inwestować w fotowoltaikę. Wraz z najnowocześniejszą technologią możliwe jest wydajne działanie paneli słonecznych nawet przy częściowym zachmurzeniu lub zacienieniu. Wiele osób w Polsce decyduje się więc na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów.



© 2019 http://fotowoltaika-portal.eko-leko.elblag.pl/