Jak zainwestować w panele słoneczne - ważne zmiany - Fotowoltaika Portal

fotowoltaika legnica

Wygląd instalacji słonecznych

Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogni

Jak zainwestować w panele słoneczne - ważne zmiany - Fotowoltaika Portal fotowoltaika legnica
w pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.


Jakie są zastosowania fotoogniw

Zastosowania fotoogniw są niezwykle szerokie, co może wielu osobom wydawać się dość nieoczywiste. Fotowoltaika nie ogranicza się jedynie do wykorzystywania paneli fotowoltaicznych w elektrowniach słonecznych i w instalacjach domowych. Fotoogniwa są często wykorzystywane, między innymi, do zasilania latarni ulicznych czy też lampek ogrodowych. Co więcej fotoogniwa są wykorzystywane również w przedmiotach użytku codziennego, jak na przykład w niepozornych kalkulatorach oraz zegarkach. Fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie także w automatyce w postaci czujników fotoelektrycznych. Fotoogniwa mogą być stosowane w samochodach z napędem hybrydowym, a nawet w sztucznych satelitach. Jednak zdecydowanie najpowszechniejszym zastosowaniem fotoogniw są panele fotowoltaiczne używane w elektrowniach słonecznych oraz montowane na dachach budynków jako dodatkowe źródło odnawialnej energii. Tak szerokie zastosowanie fotoogniw jest możliwe dzięki wykorzystywaniu energii promieniowania słonecznego, które jest dostępne niemal wszędzie.


Wykorzystanie paneli słonecznych w Polsce

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania świetlnego za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Polska, jako że posiada umiarkowany klimat, jest krajem, w którym występują różne pory roku o odmiennym stopniu nasłonecznienia. Przez wiele lat panowało mylne przekonanie, że panele fotowoltaiczne nie sprawdzą się przy klimacie jaki występuje w Polsce ze względu na zbyt mały stopień nasłonecznienia. Obecnie jednak, dzięki nowoczesnym technologiom, panele fotowoltaiczne są w stanie produkować energię nawet przy częściowym zachmurzeniu czy zacienieniu. W Polsce zainteresowanie fotowoltaiką bez wątpienia rośnie, zwłaszcza że korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej opłacalne. Sam montaż paneli fotowoltaicznych jest przeprowadzany przez odpowiednią firmę działającą w branży fotowoltaicznej. W wielu polskich miastach istnieją także specjalne dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do użytkowania w ramach gospodarstwa domowego.


Rozróżnienie między panelami a kolektorami słonecznymi

Niektórym ludziom panele fotowoltaiczne mogą mylić się z kolektorami słonecznymi. Dzieje się tak głównie dlatego, że zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne korzystają z energii promieniowania słonecznego. Jednak funkcja paneli oraz kolektorów słonecznych jest odmienna, ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają w głównej mierze energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne służą do wytwarzania energii termicznej. Sama zasada działania w panelach słonecznych znacznie się różni od kolektorów słonecznych. Kolektor słoneczny przemienia energię słoneczną na ciepło, podczas gdy panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Tym, co może najbardziej mylić niedoświadczonego obserwatora jest również wygląd kolektorów i paneli, ponieważ obydwa są montowane najczęściej na dachu i posiadają podobny kształt i kolor. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak dostrzec krystaliczną strukturę paneli fotowoltaicznych, natomiast kolektory słoneczne są czarne i matowe.



© 2019 http://fotowoltaika-portal.eko-leko.elblag.pl/